„Mes gyvename skaitmeniniame amžiuje. Mūsų gyvenimo ritmas yra skubotas, nenuslūgstantis, o mūsų dienos suskirstytos bitais ir baitais. Mes vertiname platumą, bet ne gilumą, greitą reakciją, bet ne apgalvotą sprendimą. Susipažįstame su daugeliu vietų tik iš paviršiaus, bet retai pasiliekame kur nors ilgesniam laikui. Mes bėgam per savo gyvenimus nė nestabtelėdami pagalvoti apie tai, kuo mes iš tikro norime būti, ir kur norime eiti. Daugelis iš mūsų tiesiog bandome pasiekti gyvenime tiek, kiek mums įmanoma. Kai poreikiai viršija mūsų pajėgumus, mes pradedame daryti trumparegius sprendimus kurie veiksmingi kelioms dienoms ar naktims, bet neigiamai paveikia mus ilgoje perspektyvoje. Mes per mažai miegame, dėl laiko trūkumo tenkinamės greito maisto restoranais, pasistipriname kava ir atsipalaiduojame su alkoholiu ir migdomosiomis tabletėmis. Susidurdami su nenuslūgstančiais reikalavimais darbe, tampame nervingi ir išsiblaškę. Grįžtame namo po ilgų darbo dienų jausdamiesi išsekę ir vertiname savo šeimas jau ne kaip džiaugsmo ir ramybės šaltinį, o kaip dar vieną naštą jau ir taip perpildytame gyvenime.“
Ką nors primena?
Įmonėje „Tech Image“ mes nuolatos ieškome būdų ir metodų kurie gali padėti dirbti protingiau, o ne sunkiau, ir radome puikių patarimų neseniai skaitytoje knygoje „Įsitraukimo galia“ (angliškai „The Power of Full Engagement“). Šios knygos autoriai Jim Loehr ir Tony Schwartz argumentuoja, kad energija, ne laikas, yra esminis didelio našumo pagrindas ir variklis.
Jie pastebėjo, jog žmonės kurie labiau rūpinosi savo energija, o ne turimu laiku, yra linkę būti našesniais nei jų beveik visiškai perdegusios kolegos. Tam, kad tai pavyktų ir mums, knygoje mokoma išlaikyti ir prižiūrėti mūsų keturių tipų energijas – fizinę, emocinę, psichologinę ir dvasinę – gyvenkime prasmingą gyvenimą, ir suvokime savo ribas. Štai ir 5 pamokos, padėsiančios jums tapti labiau įsitraukusiais.
Ne laiko, o energijos valdymas yra fundamentalus našumo variklis.
„Našumas, sveikata ir laimė yra paremti geru energijos valdymu. Valandų kiekis dienoje fiksuotas, tačiau mūsų turimos energijos kiekybė ir kokybė gali kisti, o tai ir yra mūsų brangiausias resursas. Kuo daugiau rūpinamės savo energija, tuo labiau produktyvūs ir stiprūs tampame.“
Tai ir yra pagrindinė visos knygos mintis – jei norime dirbti geriausiai, visų pirma turime susikoncentruoti į energijos, o ne laiko valdymą.
Mūsų nuolat prijungtame skaitmeniniame pasaulyje standartinis patarimas dažniausiai yra investuoti kuo daugiau laiko, kad galėtume padaryti daugiau darbo. Deja, visi mes per dieną turime tik 24 valandas, ir todėl neįmanoma padaryti visko, ko norėtume. Anksčiau ar vėliau, laiko tiesiog nebelieka.
Kitaip sakant, svarbus ne investuotas laiko kiekis, o spinduliuojama energija.
Yra 4 energijų tipai.
„Kad būtume visiškai įsitraukę, turime būti fiziškai energingi, emociškai empatiški, psichologiškai susikaupę ir dvasiškai įkvėpti prasmės, siekiančios daugiau, nei šiandienos interesai ir poreikiai.“
Visiškas įsitraukimas reikalauja keturių skirtingų, tačiau susijusių energijos šaltinių: fizinio, emocinio, psichologinio ir dvasinio.
Fizinė energija yra gyvybiškai svarbi jūsų kasdieniam funkcionavimui. Be šios energijos jūs nesugebėtumėte padaryti absoliučiai nieko, o ji priklauso nuo to, kiek miegate ir kaip maitinatės, kiek sportuojate – kaip sveikai gyvenate.
Emocinė energija padeda jums reaguoti į situacijas naudojantis dideliu jausmų bagažu, kuris suteikia jums galimybę būti valdomiems ne aplinkos ir situacijos, o paties savęs. Teigiamos emocijos gerina našumą, o neigiamos, priešingai – jį prastina. Tam, kad būtumėte našiausi, turite atrasti savyje malonias ir pozityvias emocijas – pasitenkinimo, iššūkių, nuotykių ir galimybių jausmą.
Psichologinė energija yra jūsų dėmesio palaikymo variklis. Tai jūsų gebėjimas susikoncentruoti į tai, ką norite, kada norite, ir tiek ilgai, kiek jums to reikia. Ji padeda jums išlikti budriems, kai situacija darosi sudėtinga, o kai darbas tampa pernelyg monotoniškas ir neįdomus, ši energija leidžia jums ir toliau produktyviai mąstyti.
Dvasinė energija nėra susijusi su religija. Tai energija, suteikianti jums motyvacijos veikti. Autoriai dvasinę energiją apibrėžia kaip vertybių rinkinį ir prasmę, aukštesnę už šiandienos poreikius ir interesus. Tai jūsų gyvenimo kompasas, varantis jus į priekį.
Turėtumėte būti arba visiškai įsitraukę, arba strategiškai ir sąmoningai atsiriboję.
„Visavertiškiausi, laimingiausi ir labiausiai produktyvūs žmonės gali būti apibūdinami jų gebėjimu visiškai įsilieti į darbą, tačiau reikalui esant, periodiškai nuo jo atsiriboti ir ieškoti geresnio būdo veikti. Deja, daugelis mūsų gyvename taip, lyg bėgtume niekada nesibaigiantį maratoną, stumdami save toli už sveikų nuovargio normų.“
Kaip žmonės, nesame sutverti bėgti dideliais greičiais, nesustojant, ir ilgiems laiko tarpams. Realybė kitokia – esame našiausi kai strategiškai pasirenkame svyruoti tarp energijos vartojimo darbui ir periodiško jos atgavimo.
Naudokite energijos ritualus.
„Sąmoningai vartojame žodį „ritualas“, kai norime pabrėžti tiksliai apibūdinto, itin struktūrizuoto veiksmo konceptą. Ne taip kaip valia ir disciplina, kurios lyg stumdamos mus reikalauja aktyvių pastangų elgtis vienaip ar kitaip, ritualai mus tarsi traukia. Puikiai, kaip ritualo pavyzdys, tinka dantų valymas. Jums nereikia priminti, kad kiekvieną rytą ir vakarą imtumėtės šio proceso. Dantų valymas jus nuolatos traukia savo aiškia nauda sveikatai. Jūs tai darote didžiąja dalimi įsijungę „automatinį“ režimą, kuris nereikalauja beveik jokių valios pastangų ar ypatingų intencijų. Tokia ir yra ritualų galia – jie užtikrina, kad kai nebūtina, mes naudojame kiek įmanoma mažiau energijos, leisdami mums strategiškai sufokusuoti ir panaudoti ją kuo kūrybiškiau ir naudingiau.“
Tam, kad per dieną optimaliai išnaudotumėte savo energiją, susikurkite atsikartojančius įpročius, padedančius jums atsigauti. Ritualai yra specialiai sukurti tam, kad galėtumėte valdyti savo turimą energiją, taip tapdami labiau įsitraukusiais ir našesniais.
Energijos ritualais gali būti bet kas, kas suteikia jums fizinės, emocinės, psichologinės, ar dvasinės energijos, padedančios jums būti žvaliems ir atsigauti. Keli ritualų pavyzdžiai galėtų būti pasivaikščiojimas gryname ore, pokalbis su kolegomis, mankšta, sportas, meditacija, pietų miegas, ir taip toliau.
Imkitės veiksmų.
Kadangi jau suprantate energijos valdymo svarbą, kaip jūs ketinate tai panaudoti gyvenime? Ton y Schwartz ir Jim Loehr siūlo preciziškumą ir aiškumą. Tikslaus laiko ir vietos paskyrimas bet kokiam procesui, įskaitant ir trumpą ritualą, daugeliu kartų padidina tikimybę, kad jūs iš tikrųjų imsitės to daryti.
Straipsnis parengtas pagal Anisha Eckert, https://www.techimage.com/blog/5-key-lessons-from-the-power-of-full-engagement-that-employees-need-to-know/